CREATE ACCOUNT

FORGOT YOUR DETAILS?

LED EKRAN ALIRKEN

Led ekranlar kullanımı son zamanlarda oldukça artmakla beraber herkes tarafından çok detaylı olarak bilinmeyen, daha çok ticari amaçla reklam ve bilgilendirme amaçlı kullanılan endüstriyel ürünlerdir. Ancak özellikleri itibariyle sonderece dikkat çekmekte olan bir ürün grubudur. Her ne kadar imalatlarında kullanılan ana hammaddeleri LED olsa da, LED kullanılan diğer ürün gruplarına göre oldukça kompleks özellikler taşımaktadırlar.

Halihazırda standartları oluşmuş bir sektöre de sahip olmadığı gibi ürün standartlarıda yeterince oluştuğu söylenemez. Yüksek maliyetleri de düşünüldüğünde, yatırım yapılırken dikkat edilmesi ve iyi incelenmesi gereken bir ürün grubudur. Bu nedenle LED ekran satın alırken dikkat edilmesi gereken özellikleri maddeler halinde sıralamaya çalıştık:

  led ekran
     

1. Led ekranınızı bilinçli olarak alın!
Ekranınızın özelliklerini tam olarak öğrenin, yazılı olarak tedarikçinizden isteyin, bilmediğiniz detaylar hakkında ayrıntılı bilgi isteyin, bu özellikleri başka tedarikçilerin ürünleri ile karşılaştırın, tüm özellikleri satış sözleşmesi ile imza altına alın.

2. Garanti süresi
Ürününüzün resmi garanti süresini net olarak öğrenin. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanmış garanti belgesine sahip bir firmayı tercih etmeye calışın.

3. Garanti kapsamı ve kapsamındaki hizmetler
Garanti kapsamı ve garanti süresi kapsamındaki hizmetler konusunda detaylı bilgiyi mutlaka yazılı olarak talep edin.

4. TSE hizmet yeterlilik belgesi
Üretici firmanın TSE hizmet yeterlilik belgesine sahip olduğunu kontrol edin. TSE hizmet yeterlilik belgesi, firmanın en azından yeterli özellik ve miktarda ayrıca kalibrasyonlu teknik donanıma sahip olduğunun da kanıtıdır.

5. CE belgesi
Ürünün CE belgesine sahip olduğunu kontrol edin. CE, genel olarak ürünün insan sağlığına ve diğer ürün ve sistemlere zarar vermediğinin göstergesidir.

6. Firma bilgileri
Led ekranı satın alacağınız firmayı ziyaret edin, detaylı bilgi alın, daha önce firma tarafından montajı yapılan ürünleri inceleyin.

7. LED
Led ekranda kullanılan LED`lerin markasını öğrenin.Led`lerin sınıflandırma oranlarının ne olduğunu sorgulayın, bu bilgileri yazılı sözleşmeniz ile imza altına alın.

8. Müsterileri ile görüşün
Led ekran satın alacağınız firmanın daha önceki müşterilerinden bilgi isteyin, ürünlerden memnun olup olmadıklarını ve mevcut durumlarını sorgulayın. Mümkünse bizzat gidip görün.

9. LED sürücü entegreler (led driver chips)
Satın alacağınız üründe kullanılan LED sürücü entegrelerinin ne olduğunu sorgulayın. Toshiba, Macroblock, Texas Instruments gibi konusunda uzman firmalardan birinin ürünlerinin kullanıldığından emin olun. Başka bir firmanın ürünü kullanılıyorsa da internetten araştırarak daha fazla bilgi edinmeye çalışın.

10. Konnektörler
Tüm veri ve elektrik iletimi kablolarla yapılmakta ve ilgili noktalara bağlantılarında konnektörler kullanılmaktadır, konnektörler elektrik ve veri bağlantılarında zincirin zayıf halkasıdır. Kullanılacak konnektörleri tedarikçinizden öğrenin ve araştırın.

 
Ledsun Fabrika Görüntüler
 
fabrika
 
fab
 
fab3
 
fab4
     

 

ledcizim
 
ledekran2
 

11. Ürün ömrünü ve parlaklık kayıpları
Satın almak istediğiniz ürünün üreticisi/satıcısı tarafından belirtilen ömrünü öğrenin. Parlaklık kayıpları ile ilgili referans grafiklerini isteyin. Bunları sözleşmeniz ile imza altına alın.

12. LED`lerin sürülme şekli
Led ekranlarda kullanılan LED`ler static scan (sabit akım) yada dynamic scan (dinamik tarama) tekniği ile sürülmektedirler. Satın alacağınız üründe sürme şeklinin ne olduğunu, nasıl hesaplandığı mutlaka öğrenin. Fiyatları karşılaştırırken bu özelliği mutlaka göz önünde bulundurun. (ürünün sabit akım yada dinamil tarama yöntemi iyi yada kötü olduğu anlamına gelmez, sadece fiyat karşılaştırmasında önemli bir unsurdur)

13. Güç kaynakları
Led ekranda kullanılacak güç kaynaklarının CE işaretli olduğunda emin olun. Güvenlik katsayısını öğrenin. Sık arızalarla karşılaşmamak için güç faktörü dengeleme özelliğine sahip güç kaynakları kullanıldığından emin olun.

14. Opsiyonel özellikler
Tedarikçinize opsiyonel olarak satın alabileceğiniz özellikleri sorun, detaylı bilgi almaya çalışın. Bazen çok uygun oranlarda farklar ödeyerek sizin için önemli özelliklere sahip olabilirsiniz. Değerlendirmeniz sonucunda, hiç kullanmayacağınız özellikler için de boş yere ödeme yapmamış olmanız da ayrıca avantajınız olabilir.

15.Kontrol sistemi
Ürününüzde kullanılacak kontrol sisteminin ne olduğunu, alternatiflerinin ne olduğunu, avantaj ve dezavantajlarını net olarak öğrenin. Bu özellikleri farklı üreticilere sorun, detaylı bilgi alarak karşılaştırma yapın.

16.Genel ürün özellikleri ve tanımlama
Sektörel standartlar oluşmadığından her üretici aynı/benzer özellikleri farklı şekilde lanse edebilmekte ve bunları yeni bir şeymiş gibi gösterebilmektedir. Bu nedenle farklı bir özellik yada tanımlama ile karşılaştığınızda mutlaka detaylı bilgi alın. Başka firmalara bu detayları sorun. Net bilgi edinmeye çalışın. Bu sayede zaten var olan özelliklere ekstra ödeme yapmamış olursunuz.

17. Doğru ürün
Gerçekten doğru nokta için doğru özelliklerde ürünü seçtiğinizden emin olun. Led ekran tedarikçilerine, özellikle de led ekran yatırımı yapmış olan ve halihazırda kullanan kişi veya kurumlara danışarak bilgi edinmeye ve fikir almaya çalışın.

18. Kurumsallık
Doğru ürünü seçme sorumluluğu omuzlarında olan bir yetkili ya da uzun yıllar emeğinizle elde ettiğiniz birikimini veya önemli oranda bir bedeli led ekran projesine yatıracak bir iş adamısınız, led ekran projeniz için kurumsal bir firmayı tercih etmeye çalışın. Uzun zaman sonra yedek parça bulamadığınız ve teknik destek alamadığınız bir sistem size ağır bir yük olabilir.

19. Teknik servis maliyetleri
Garanti kapsamı ve sonrasındaki servis maliyetlerini ve yedek parça fiyatlarını öğrenin, yazılı sözleşme ile imza altına alın.

20. Fiyata dahil olan ürün ve hizmetler
Led ekran sistemleri birçok bileşenden oluşmaktadır. Nihai sistem için gerekli tüm bileşenleri net olarak öğrenin, size malolacak toplam maliyet üzerinden değerlendirme yapın.

21. ENERJİ TÜKETİMİ
Enerji tüketimi aslında iyi/kötü ürün arasında net ayrımı yapabileceğiniz en önemli parametredir. Özellikle bu değerlendirmeyi tedarikçinizden yapmasını isteyin. Düşük enerji tüketimine sahip ürünü tercih edin. Satın alacağınız sistemi kullanan mevcut yatırımcılar ile görüşerek tüketim değerlerini teyit edin.

22. Parlaklık
Dış mekan ürünler 5500~6000nit, iç mekan ürünler 1250~1750nit aralıklarında parlaklığa sahip olmalıdır. Yeni aldığınız bir ürünü günün en parlak anında ve set edeceğiniz %75 parlaklık değerinde dahi rahatlıkla kullanılabildiğinizden emin olun. Bu maddeyi satış sözleşmeniz ile imza altına alın. Parlaklığın düşmesi led teknolojisinin bir gerçeğidir ve bu özellik birkaç yıl sonra sisteminizin parlaklığını otomatik veya manuel olarak artırarak performansını sabit tutmanızı sağlayacaktır.

23. Tasarım
Satın alacağınız ürünün panel tararımını, modül tasarımını ve varsa ek tasarım özelliklerini ve avantajlarını öğrenin. Araştırmalarınız sonucunda elde edeceğiniz ek özellikler varsa bunları tedarikçinizden talep edin.

24. Kontrol
Ürünü nasıl kontrol edeceğinizi bilin! Led ekran uygulamaları genellikle uzaktan kontrol gerektirir. Bunun nasıl yapıldığı ve yapılacağı konusunda detaylı bilgi alın, taleplerinizi bilinçli olarak sunmanız ve ikna olmanı kendi yatırımınızın sağlıklı yönetimi için önemlidir.

25. Kontrol yazılımları
Led ekran sistem ile birlikte verilen kontrol sistemi yazılımının özelliklerini net olarak öğrenin. Hangi tür görselleri oynatabileceğinizi, otomatik içerik yönetimi, çalışma saatleri ve parlaklık gibi programlanabilir yönetim özellikleri konusunda detaylı bilgi alın.

26. Teslim süreleri
Dünyada led ekran üretimlerinin önemli bir bölümü, yüksek işçilik maliyetleri nedeni ile uzakdoğuda yapılmaktadır. Bu nedenle teslim süreleri uzun olmakla birlikte, nakliye maliyetleri de ürün maliyeti içerisinde önemli bir orana sahip olmaktadır. Bu nedenle doğru zamanda, doğru ürünü, uygun fiyatla satın almak için zamanında satın alma çalışmalarına başlamanız size önemli avantaj sağlayacaktır.

27. Konstrüksiyon
İlk bakışta öenmsiz gibi görünse de led ekranı taşıyacak olan konstrüksiyon, statik hesaplamaları yapılmış ve estetik kriterler gözetilerek tasarlanmış ve üretilmiş olmalıdır. Bu konuda detaylı bilgiyi, referans tasarımı veya sisteminize uygun net üretim projesini tedarikçinizden isteyebilirsiniz.

28. Doğru ürün
Led ekranlar farklı uygulamalar için farklı özelliklerde üretilmektedir. Reklam, spor, bilgi, trafik vb.amaçlarla kullanılan led ekran sistemleri çalışma süreleri, ortamları vb.özelliklere göre tasarlanmakta ve üretilmektedir. Örneğin trafikte kullanılan led ekranlar günün 20 saati çalışırken, reklam için kullanılan led ekranlar günün ortalama 18 saati çalışmakta, spor salonlarında kullanılan led ekranlar sadece müsabaka zamanlarında çalışmaktadır. Bu nedenle satın alacağınız ürünün tam olarak amacınıza hizmet ettiğinden emin olun.

29. Ekran boyutları ve çözünürlük
Led ekran yatırımınızı yaparken doğru çözünürlükte ve doğru boyutlara sahip bir ürüne yatırım yapın. Ekranın ne kadar uzaktan görünebildiği ekranın boyutları ile ilgili iken, ne kadar yakından görünebildiği ekranın çözünürlüğe ile ilgilidir.

30. Resmi izinler
Ürünü yerleştireceğiniz noktanın gerekli tüm resmi izinlerini yazılı olarak almadan kesinlikle led ekran yatırımı yapmayın. Bu konuda detaylı bilgiyi belediyeler öncelikli olmak üzere tedarikçinizden ve mevcut yatırım sahiplerine danışarak elde edebilirsiniz.

marka . iso . yeterlilik . ce .  
           

       
       

Yukarı

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence in this spot, which was created for the bliss of souls like mine.

I am so happy, my dear friend, so absorbed in the exquisite sense of mere tranquil existence, that I neglect my talents. I should be incapable of drawing a single stroke at the present moment; and yet I feel that I never was a greater artist than now.

When, while the lovely valley teems with vapour around me, and the meridian sun strikes the upper surface of the impenetrable foliage of my trees, and but a few stray gleams steal into the inner sanctuary, I throw myself down among the tall grass by the trickling stream; and, as I lie close to the earth, a thousand unknown plants are noticed by me: when I hear the buzz of the little world among the stalks, and grow familiar with the countless indescribable forms of the insects and flies, then I feel the presence of the Almighty, who formed us in his own image.

Duis dictum tristique lacus, id placerat dolor lobortis sed. In nulla lorem, accumsan sed mollis eu, dapibus non sapien. Curabitur eu adipiscing ipsum. Mauris ut dui turpis, vel iaculis est. Morbi molestie fermentum sem quis ultricies. Mauris ac lacinia sapien. Fusce ut enim libero, vitae venenatis arcu. Cras viverra, libero a fringilla gravida, dolor enim cursus turpis, id sodales sem justo sit amet lectus. Fusce ut arcu eu metus lacinia commodo. Proin cursus ornare turpis, et faucibus ipsum egestas ut. Maecenas aliquam suscipit ante non consectetur. Etiam quis metus a dolor vehicula scelerisque.

Nam elementum consequat bibendum. Suspendisse id semper odio. Sed nec leo vel ligula cursus aliquet a nec nulla. Sed eu nulla quam. Etiam quis est ut sapien volutpat vulputate. Cras in purus quis sapien aliquam viverra et volutpat ligula. Vestibulum condimentum ultricies pharetra. Etiam dapibus cursus ligula quis iaculis. Mauris pellentesque dui quis mi fermentum elementum sodales libero consequat. Duis eu elit et dui varius bibendum. Sed interdum nisl in ante sollicitudin id facilisis tortor ullamcorper. Etiam scelerisque leo vel elit venenatis nec condimentum ipsum molestie. In hac habitasse platea dictumst. Sed quis nulla et nibh aliquam cursus vitae quis enim. Maecenas eget risus turpis.